Z vrcholů až do hlubin

KORUTANSKÉ OSSIACHER SEE

Rakousko je naší oblíbenou dovolenkovou destinací. V porovnání s ostatními je sice dražší, ale o to vyšší je kvalita služeb. Personál je navíc vstřícný a většina aktivit je „family friendly“. Pro letošní rok jsme vybrali oblast Ossiacher See v Korutanech.

 

Cestou necestou

Na cestu jsme se vydali autem z Budějc, takže jsme zvolili trasu po dálnici Linz-Salzburg-Villach. Desetidenní dálniční známka nás vyšla na 9 Euro a po cestě jsme ještě platili jedno mýtné 11,5 Euro (na zpáteční cestě znovu). Na cestě tam jsme naplánovali zastávku v polovině trasy u jezera Mondsee, kde jsme našli velké venkovní hřiště. Jsou tam atrakce pro větší i menší děti a zabaví se i rodiče 🙂 Hned u hřiště je neplacené parkoviště a veřejné WC (čisté). Pauzu jsme spojili i s obědem. U hřiště je hned několik restaurací. My jsme zašli do pizzerie Toskana a velmi jsme si pochutnali. Na zpáteční cestě nám nepřálo počasí, takže jsme pauzu udělali v Designer Outlet Salzburg, které je hned u dálnice. Je zde neplacená herna, ale nic moc v ní není. Pavlík se aspoň trochu proběhl. Větší zábava pro něj byla jízda v nákupním vozíku ve tvaru auta. Ten je možné půjčit na informacích za poplatek 2 Euro. A my chudáci rodiče jsme museli utrácet 🙂

 

Apartmán u lanovky

Ubytování jsme hledali přes Booking a vybrali jsme FeWo Hilde v obci Annenheim. Jednalo se v podstatě o byt 2+kk v suterénu bytového domu. Měl zařízenou kuchyň, menší zahrádku a samostatné parkovací místo. Byl dobře situován pár metrů od lanovky na Gerlitzen a tak 10 min. pěšky od jezera a přístaviště.

 

Lodí na lesní dobrodružnou stezku

První den ráno jsme vyrazili lodí z Annenheim do Ossiach. Lístky jsme zakoupili přímo na lodi rovnou i se zpáteční plavbou a vyšly nás na něco málo přes 30 Euro. Jízda trvala cca 45 min., což bylo pro Pavlíka tak akorát. V podpalubí jsme zaparkovali kočár a potom jsme se posadili na horní terasu, aby jsme měli výhled. Z horní terasy bylo možné taky nahlédnout na kapitánský můstek k panu kapitánovi. Místní lodní doprava spojuje prakticky všechna městečka u jezera, takže lze trasy přizpůsobit dle potřeby.

V Ossiachu jsme hned zamířili do parku Family Wald. Jedná se o takovou lesní stezku mezi stromy a alternativu pro nejmenší děti k přilehlému lanovému parku. Před zakoupením vstupenek je nutné vyplnit a podepsat formulář o bezpečnosti. Personál s tím rád pomůže. Pak už jen stačilo zaplatit 13 Euro za každého staršího 3 let, tedy i dospělé, a mohli jsme vyrazit. Celá trasa se prochází po lávce a v průběhu cesty jsme potkávali různá zastavení – prolézací voliéru, mini lezeckou stěnu, xylofony, zavěšené lávky a plošiny. Před koncem stezky jsme vydechli v lesní herně. Stezka je zakončena sjezdem na tzv. Fly-line neboli sjezdem na laně s horolezeckým jištění. To tedy absolvoval jen tatínek a my s Pavlíkem jsme ke vstupu sešli pěšky. Ne že by jsme se báli :-), ale synátor byl na to přeci jen ještě malý. Family Wald byl pro Pavlíka určitě jednou z nejzábavnějších atrakcí během celého pobytu.

 

Vzhůru do oblak

Druhý den jsme se vydali na procházku na vrchol Gerlitzen. Jelikož jsme měli lanovku hned u ubytování, tak jsme stihli první jízdy od 9 hod. Zaplatili jsme si jízdu až na vrchol Gerlitzen s jedním přestupem a zpět za 21,5 Euro za dospělého. První část jsme absolvovali v kabinkové lanovce a vešli jsme se pěkně i se složeným sporťákem. V polovině jsme přestoupili na sedačkovou lanovku, což se Pavlíkovi vůbec nelíbilo, ale cestu na vrchol jsme nakonec zvládli. Sporťák nám poslali samostatně na další sedačce. Na vrcholu jsme se vydali po šipkách na okružní „túru“. Procházka nám zabrala cca 2 hod. Většina vedla po kamenité pěšině, občas jsme museli kočár trochu poponést. Zábavu po cestě obstaralo hřiště u jedné restaurace nebo stavění kamenů 🙂 Pro starší děti je v mezistanici Funpark – trampolíny, jízdy na duších a motokárách.

 

Výlet do divočiny

Poslední den jsme zamířili na hrad Lanskron, který nabízí hned dvě atrakce – opičí výběh Affenberg a přehlídku dravců Adler Arena. Až k hradu jsme dojeli autem, ale museli jsme zaplatit vjezd 3,5 Euro. Jako první jsme zvolili návštěvu Affenbergu (vstup 13 Euro/os.), lesního opičího výběhu, kde žije přibližně 160 opiček. Prohlídku vede průvodce (v němčině nebo angličtině) a prochází se mezi volně pobíhajícími opičkami. Průvodce opičky neustále krmí, takže kolem něj dovádějí a hopsají. Nicméně Pavlíka nějaké opice vůbec nezajímali. Doporučili by jsme spíš pro děti starší 3 let. Prohlídka zabere necelou hodinu.

Následně jsme vyšlápli přímo na hrad Lanskron. Už samotný hrad je pěkným vyhlídkovým místem, kde se dá posedět i v restauraci. My jsme zamířili do Adler Areny na dravce (vstup 13 Euro/os.). V areálu hradu jsou umístěny voliéry a v pravidelné časy (v sezoně v 11.00, 14.30 a 17.30) se navíc konají letecké ukázky. Pavlíka spíš bavilo pobíhat po areálu hradu než si prohlížet zvířata, takže jsme prohlídku podstatně zkrátili. Opět by jsme doporučili pro děti starší 3 let.

 

Na skok k sousednímu jezeru

Po návštěvě hradu jsme ještě zajeli k sousednímu jezeru Wörthersee, konkrétně na nejvyšší dřevěnou rozhlednu na světě Pyramidenkogel. Zaplatili jsme vstup 14 Euro za dospělého a mohli jsme vystoupat do oblak. Na vrchol rozhledny je možné vystoupat po schodech nebo vyjet výtahem. My jsme zvolili výtah, což byla pro Pavlíka největší atrakce na rozhledně 🙂 Odvážlivci si mohou cestu zpět zkrátit a sjet si dolů na laně nebo v toboganu uprostřed rozhledny. Pokud děti neunaví výstup na rozhlednu, mohou se ještě vydovádět na přilehlém hřišti a rodiče načerpají síly v restauraci. My jsme pro oběd zvolili restauraci Karawankenblick, na kterou jsme narazili kousek pod rozhlednou, a už z dálky nás zaujala velkým dětským hřištěm. Na zahradě restaurace mají prolézačku pro větší i menší děti, pískoviště a hlavně šlapací traktúrky. Z těch nechtěl Pavlík pomalu ani slézt. Na jídelním lístku mají rakouskou klasiku a najedli jsme se dobře.

TIP: Pokud budete plánovat pobyt u jezera Wörthersee, vyplatí se nabídka TOP 3. Výhodně spojuje rozhlednu Pyramidenkogel, plavbu na jezeře Wörthersee a park miniatur Minimundus.

 

Koupačka

Možnosti koupání v jezeře nás zaskočily. Jako rodilí jihočeši, zvyklí koupat se kdekoli u Vltavy nebo Lipna, jsme u Ossiacher See narazili. Nenašli jsme vhodnou plochu ke vstupu do jezera, která by nebyla na soukromém pozemku. Jedinou možností jsou tedy placené pláže. Denní tarif vstupného se pohybuje kolem 4,5 Eura, po 13. hodině zaplatíte přibližně 3,5 Euro a po 17. hodině necelá 2 Eura za dospělého. My jsme tedy každý den dopoledne naplánovali program a odpoledne jsme zamířili k vodě. V Annenheimu doporučujeme Strandbad Annenheim – nejteplejší voda, oblázková pláž, která přechází do travnaté, toalety, převlékárny a dětské hřiště.

Všeobecně doporučujeme naplánované aktivity a návštěvy atrakcí absolvovat spíše dopoledne, protože kolem oběda už začíná být všude dost lidí, a odpoledne si nechat na koupačku.

Napsat komentář