Skvostné víno i památky

LEDNICKO-VALTICKO

My to víno prostě máme rádi (ostatní rodiče pochopí 🙂 ), tož hurá na Moravu. A aby to nebylo jen o tom pití, tak přidáme i nějakou kulturu. Vyrážíme do Lednice. Auto opět narvané k prasknutí, ale Murphyho zákony vždy platí, takže čím víc si toho zabalíme, tím míň toho budeme potřebovat.

 

Moravské Provance

Už samotný penzion Korábovi (www.ubytovani-lednice.com) je doslova předurčen pro dovolenkovou idylku. A to i s dětmi. Nabízí ubytování v apartmánech s atmosférou moravského Provance, kde se přes den děti vyřádí v bazénu, na pískovišti nebo houpačkách a rodiče si večer posedí na terásce nebo u zahradního krbu.

 

Za zábavou na památky

Apartmány byly co by kamenem dohodil od lednického zámku a přilehlého parku, takže naše první kroky následující den ráno vedly právě sem. Pečlivě zastřižené živé ploty, promyšleně seskládané barevné květinové záhony, kašny a fontánky a tomu všemu vévodící honosný zámek…prostě jako by jsme se propadli s Alenkou do říše divů. Jen co jsme se pokochali, vydali jsme se na procházku do přilehlého parku a zamířili k rozhledně Minaret (1,5 km). Procházeli jsme mezi Zámeckým rybníkem a Zámeckou Dyjí, což Pavlíka pěkně uspalo, a mohli jsme aspoň vyběhnout na rozhlednu 🙂 Na jejím vrcholu se nám naskytl pohled na rozsáhlý areál a zámecký komplex. Cestu zpět jsme si chtěli zpestřit a tak jsme naskočili na palubu jedné z lodí, které pravidelně křižují místní meandry Dyje. Dovezla nás od Minaretu zpět k zámku (www.plavby-lednice.cz). Odpoledne jsme strávili na koupališti v Břeclavi. Dětské brouzdaliště zrovna opravovali, ale Pavlík se vyřádil i v bazénu pro větší děti.

Následující den jsme měli na programu (jak jinak než) návštěvu Valtic. Místní zámek svou okázalostí nějak nezaostává za tím valtickým. Barokní sochy zvou k návštěvě nádvoří, zámecký park vybízí k procházce a zámecké sklepy svádí k ochutnávce vín. U nás ale na plné čáře zvítězila místní bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar (www.bylinkovazahradavaltice.cz). Pavlík se hned chopil konvičky, které jsou zde pro děti připraveny, a začal zalévat záhonky. A vydrželo mu to poměrně dlouho 🙂 Rodiče si mohou rozšířit znalosti v bylinkářství nebo si dáchnout na lehátku v malém sadu. Prostě voňavý relax. 

Před odjezdem jsme ještě nakoupili vinné zásoby domů (vinařství tady najdete na každém rohu, resp. v každém sklepě), aby jsme si zpříjemnili plánování dalších výletů.

Napsat komentář