Obrázkový a písmenkový svět

ZÁBAVA MEZI ŘÁDKY

Už od prvních Pavlíkovo měsíců jsme měli vždy po ruce nějakou knihu. Ať už to byla měkká „ožužlávací“ nebo látková „žmoulací“ knížka či první leporela. A možná už od této chvíle si Pavlík oblíbil obrázkové příběhy a společné čtení.  
 

HLAVA DĚRAVÁ

Vše začalo říkankami a básničkami. Přeci jen už je to docela dlouho, co nás je rodiče, prarodiče nebo tety ve školce učily, tak jsme si museli osvěžit paměť a zalistovat v knížkách. Malé děti mají rády jejich rytmiku a melodii, někdy se dají básničky spojit i s jednoduchými pohyby rukama a nohama, takže se miminka příjemně zabaví a trochu protáhnou.
Výběr těchto knih je široký. Nakupovali jsme různě – Levné knihy, Knihy Dobrovský, Albatros,…

OBRÁZKY V POHYBU

Když už dítko o něco povyroste, může si samo „prolistovat“ i nějaké to leporelo. A když se navíc dá hýbat s obrázky nebo nakukovat pod obrázky a procvičit si tak i jemnou motoriku, tak je to velká paráda. Tato leporela si Pavlík opravdu oblíbil. Zabavil se s nimi v kočárku, v autě nebo na nočníku. 
Vybírali jsme leporela především z nakladatelství Svojtka. Mají opravdu široký výběr, leporela jsou pěkně ilustrovaná a opravdu vydrží.

KNIHY SE ZVUKY

Neméně zajímavé jsou knížky s různými zvukovými efekty. Většinou se vyrábí s tvrdými listy, takže také něco vydrží a dítě se učí soustředit se i na zvuk. S takovouto knížkou můžete společně poznávat například různá zvířata nebo rozmanité dopravní prostředky. 
Pořizovali jsme různě – Lidl, Svojtka,…
 

SVĚT KOLEM NÁS

Dětská knihovnička už se nám plnila, ale většina knih byla ilustrovaná. A když už kolem druhého roku chcete u dítěte podpořit rozvoj řeči, je přeci jen praktické mít pro ruce knihy s reálnými fotografiemi. Velice se nám osvědčila řada knížek „Děti poznávají“ z nakladatelství Mozaika. Ve 4 malých knížkách s tvrdšími deskami najdete opravdu všechno možné z běžného života. Pro starší děti pak nakladatelství navazuje edicí „Hledej v obrazcích“, kde se děti učí například barvy, tvary nebo roční období.
Vše jsme nakoupili v Levných knihách.

ROČNÍ OBDOBÍ

Pro každé roční období se Pavlíkovi trochu promění malá knihovnička, kterou má stále na dosah. S blížícím se třetím rokem přeci jen řeší různé proměny přírody nebo oslavy tradic a svátků, tak jsme si na pomoc vzali i knížky. A co jiného než edici „roční období“ od R.S. Bernerové a naše oblíbené zajíce Hádej, jak moc tě mám rád!. Zimními a jarními tradicemi provází také pěkně ilustrované knihy s různými úkoly od A. Popprové. Navíc si k tomu vždy půjčíme nějakou tématickou knihu z knihovny a máme zábavu i pro pochmurné dny.
Knížky s touto tématikou jsme pořizovali v Knihy Dobrovský, Svojtka a Levné knihy.

POHÁDKY NA DOBROU NOC

Přibližně v jednom roce začal Pavlík spát sám v pokojíčku a aby jsme mu zpříjemnili usínání, tak jsme mu začali číst pohádky. Na noc si dřív ještě vypil lahev mléka a mezitím jsme mu přečetli pohádku. Pěkně se v posteli zklidní a je to pro něj i znamení, že už je opravdu konec dne. Pro tyto účely vybíráme knížky s krátkými, jednoduchými pohádkami nebo knížku s jednou pohádkou. Mezi naše oblíbené knihy zatím patří Veršované pohádky, 5minutové pohádky nebo pohádky pro 2,3leté a Mami, čti mi! od Svojtka, Povídej pohádku od Librex.
Výběr takovýchto kníže je opravdu široký, nakupujeme všude možně nebo si půjčujeme v knihovně.

Napsat komentář