Hravý středověk

KLÁŠTERY ČESKÝ KRUMLOV

Venku ještě vládne aprílové počasí, tak jsme si jako cíl nedělního výletu vybrali areál krumlovských klášterů, kde jsme pěkně v suchu a teple odhalovali tajemná zákoutí.
 

UNIKÁTNÍ TROJKLÁŠTEŘÍ

Kláštery byly zpřístupněny poměrně nedávno a najdete je v historickém centru města, konkrétně v části Latrán (poblíž k dispozici parkoviště P2 nebo parkoviště Špičák). Jde o jedno z mála míst v Krumlově, které není zahlceno komercí a zachovalo si své genius loci. Areál tvoří celkem tři bývalé kláštery  – minoritů, klarisek a bekyň, dále kostel Božího těla a klášterní zahrada. Vybírat si můžete ze dvou expozic – Život a umění v klášterech nebo Interaktivní expozice lidských dovedností. My jsme zvolili návštěvu interaktivní výstavy, která je primárně určena pro rodiny s dětmi.
 
 

OD SKLEPA AŽ PO PŮDU

Prohlídku jsme začali sezónní výstavou Sůl nad zlato, která je inspirována stejnojmennou pohádkou a jejím filmovým zpracováním Byl jednou jeden král. Nahlédli jsme do kuchyně, kde už se hrnulo těsto z díže, očichali koření nebo si prohlédli originální kostýmy. Poté jsme zamířili do podzemí, resp. místního sklepení, kde Pavlík hned začal zkoušet různé dobové nářadí a zjišťoval, jaké ovoci či zelenina jsou zde uskladněny. Následně v alchymistické laboratoři neodolal a musel si promíchat alespoň jeden lektvar. Ze sklepení jsme vystoupali rovnou na půdu a vypravili jsme se na strašidelný „tanec smrti“ s kostlivci. Na půdě si navíc můžete prohlédnout Krumlov z ptačí perspektivy. Nikoli z okna (jak by se nabízelo), nýbrž díky velkému modelu města.

HRAVÉ POZNÁVÁNÍ

Z půdy jsme sestoupili do střední části výstavy a pokračovali návštěvou šlechty v gotice a renesanci, namíchali si z bylinek vlastní čaj a poznávali různé druhy koření, vyrobili si voňavou sůl do koupele v mýdlárně nebo si vysypali obrázek z barevného písku v iluminátorské dílně. A zlatým hřebem prohlídky byla samozřejmě parádní dobová herna, kde si pohrála celá rodina. Můžete si zde zahrát divadlo, postavit si hradbu z kostek, pohrát si různorodými dřevěnými hračkami, polámat si hlavu nad hlavolamy nebo si zacvrnkat kuličky. Pavlík si na chvíli zahrál i na rytíře.
 
 
Než jsme opustili kláštery, prošli jsme ještě expozici pivovarnictví a nakoukli do řemeslných dílen. V místní uličce sídlí brašnář, knihař, sklář, hrnčíř, kovář nebo barvíř. Dílny jsou otevřené různě dle rozpisu. Přímo v areálu můžete posedět v oddychovém centru s kavárničkou.

Napsat komentář