7 tipů pro pohodovější rodinnou dovolenou

ANEB BAVÍ SE CELÁ RODINA 

Co si budeme povídat, cestování s dětmi je prostě náročnější. Jak na prostor, tak na psychiku rodičů 🙂 Stále vychytáváme různé detaily, aby jsme si naše výpravy užili opravdu všichni. Zde je pár tipů, které se nám osvědčily:

 

1) Méně znamená více

Když cestujeme sami dva, snažíme se čas využít na maximum, co nejvíc vidět, co nejvíc zažít. S dítětem ale musíme plánovat jinak. Jednak na vše potřebujete více času – všechno nové je prostě zajímavé a musí se prozkoumat. Ať už jde o kašnu, záhon, lavičku, kamínky,…Ale hlavně program „určuje“ nejmladší účastník zájezdu. Protože když to nebaví dítě, nebaví to zákonitě ani rodiče. To je prostá rovnice.

 

2) Zabydlet se v autě

Murphyho zákony fungují opravdu spolehlivě, takže jakmile popojedeme od domova, začne naše dítko potřebovat zrovna to, co máme sbalené a uložené v kufru na tom nejméně dostupném místě. Takže se snažíme mít dopředu co nejvíce potřebných věcí u sebe. O základní výbavě jako jsou jídlo, pití, vlhčené ubrousky apod. se nemusíme rozepisovat. Po ruce máme ještě knížky, pár oblíbených (hlavně hrajících a blikajících) hraček a osvědčilo se nám i audio CD s říkankami a pohádkami. Až jsme se divili, jak soustředěně Pavlík poslouchá a říkanky si pamatuje. A hlavně nesmíme nikdy zapomenout nejlepšího parťáka – muchlíka na spaní. Ten prostě musí cestovat všude s námi. Poslední záchranou, když už se Pavlík začne soukat ze sedačky, jsou samozřejmě pohádky na YouTube nebo přehrávači DVD. Prasátko Pepa to jistí 🙂

 

 

3) Zábava po cestě

Náš Pavlík nepatří mezi ty děti, které usínají hned, jak uslyší zvuk motoru. Naopak. V autě usne jedině, když už je opravdu unavený a to max. na hodinu. Zvykli jsme si tedy plánovat během cesty zastávky po přibližně 1,5 – 2 hodinách, aby se Pavlík proběhl, protáhl a hlavně unavil. Díky tomu jsme už navštívili řadu míst, která by jsme normálně minuli – parky s dětskými hřišti, koupaliště, malá historická městečka. Stačí si jen dát práci a trochu zapátrat na netu. Opravdu se to vyplatí.

 

4) Náročnější dopoledne

Dopoledne jsou děti ještě svěží a v dobré náladě, takže snesou i pro ně nudnější program jako jsou procházky městem, návštěvy památek, muzeí…prostě trochu kultury pro rodiče. Na každém rohu se dá koupit i nějaká dobrota, takže trpět určitě nebudou.

 

5) Polední klid

Mají to na těch táborech prostě vymyšlené. Polední klid je neodmyslitelnou součásti každodenních programů a dětem jen prospěje. Náš dvouleťák si ještě dopřává spánek po obědě a i když je to omezující, snažíme se mu to umožnit i na cestách. Buď přímo na pokoji v postýlce nebo aspoň v kočáru někde v klidném prostředí. Nabere síly a odpoledne není unavený a nepříjemný. A my si taky dáchneme.

 

6) Zábavné odpoledne

Rodiče uspokojili své intelektuální potřeby během dopoledne, takže odpoledne je potřeba se s dětmi vyřádit a dát jim volnost. Koupaliště, hřiště, zábavní parky a herny jsou sázkou na jistotu. Nám dospělým hraní také neuškodí, naopak 🙂

 

 

7) Improvizace

Počítejte s tím, že nikdy nepůjde všechno podle plánu. Nesnažte se tedy stihnout vše, co jste si naplánovali, a svůj program raději přizpůsobujte momentální situaci. Většinou děti zaujme něco, s čím jste ani nepočítali, a byla by škoda jim kazit radost. Užívejte si hlavně to, že jste spolu.

Napsat komentář